Concertul de Anul Nou din Viena

Ȋn fiecare an pe 1 ianuarie, Filarmonica din Viena susţine un concert de muzicӑ clasicӑ din repertoriul vast al familiei Johann Strauss şi contemporanilor sӑi. Acest eveniment a fost conceput într-o perioadӑ sumbrӑ din istoria Austriei şi pentru o audienţӑ localӑ. Având ca scop iniţial reamintirea vremurilor bune şi servind ca sursӑ de speranţӑ pentru viitor, el a devenit în timp cel mai mare eveniment muzical din lume. Peste 50 de milioane de oameni se hrӑnesc la început de an cu optimismul şi bucuria care emanӑ din muzica prezentatӑ la acest concert.

Concertul de Anul Nou a rӑmas în tradiţia poporului austriac o modalitate nu doar de interpretare cu multӑ mӑiestrie a pieselor muzicale prezentate, ci şi una de a transmite tuturor popoarelor lumii urӑri de bine în Noul An, în spiritul prieteniei, pӑcii şi speranţei pentru un viitor mai bun.

Vӑ îndemnӑm sӑ urmӑriţi concertul din 1 ianuarie 2012, şi vӑ invitӑm sӑ vizionaţi câteva secvenţe din concertul de anul trecut (1 ianurie 2011).