România lui Tudor Gheorghe – „Degeaba…?!”

Spectacolul “Degeaba…?!” al lui Tudor Gheorghe a umplut vineri, 23 decembrie 2011, Sala Palatului până la refuz. Pare o informaţie standard, clişeică aproape, dar când te gândeşti că mii de spectatori, bătâni şi tineri deopotrivă au mers să formuleze alături de maestrul vorbelor cântate actul de acuzare publică a celor aflaţi la cârma ţării astăzi, informaţia capătă o altă conotaţie şi devine cu mult mai preţioasă.

Pentru al treilea an consecutiv, Tudor Gheorghe şi-a întrebat publicul şi s-a întrebat pe sine însuşi dacă lupta a meritat, întreg concertul fiind construit în jurul acestei întrebări. Cântecele interpretate de maestru şi dialogul purtat cu publicul nu au oferit un răspuns concret şi nici nu au avut o astfel de pretenţie, dar au oferit suficiente motive de reflecţie.

Pe scenă, alături de Tudor Gheorghe au mai urcat peste 70 de instrumentalişti, un grup coral şi o trupă rock care, sub bagheta dirijorului şi orchestratorului Marius Hristescu au reusit să livreze într-un mod armonis mesajul concertului. Orchestraţia a completat vocea şi versurile maestrului şi, asemenea unui cor antic, a dat amplitudinea necesară actului de acuzare. Citeşte mai departe…

Interviu Tudor Gheorghe – partea 1
Interviu Tudor Gheorghe – partea a 2-a

Momente din specatcolul „Degeaba…?!” –  „Un concert ca si Romania, cu disperare, cu frustrare, dar si cu iertare si speranta.” 23 decembrie 2011